Naukowcy stworzyli pierwsze działające „zegary jądrowe"
Dwa niezależne zespoły badawcze skonstruowały pierwsze działające zegary jądrowe — nowy typ urządzenia pomiarowego czasu wyczekiwany przez fizyków od lat. Zegary jądrowe opierają się na przejściach energetycznych w jądrze atomowym, a nie w elektronach, co potencjalnie czyni je znacznie dokładniejszymi niż obecne zegary atomowe. Wyniki opublikowano 22 czerwca 2026 roku w czasopiśmie „Nature".
Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował — napisz pierwszy 👇
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!